Визначні дати та події світу

2019 рік
  Кримські татари: шлях до повернення: рекомендаційний список літератури з нагоди  відзначення Міжнародного десятиліття зближення культур (2013-2022) згідно з резолюцією Генеральної Асамблеї ООН / Упр. культури Херсон. міськ. Ради, Херсон. ЦБ ім. Лесі Українки, ІБВ ЦБ; уклад.: І. М. Безлюдна, О. В. Смєшко; комп’ютер. верстка та оформл.  О. В. Смєшко. – Херсон : ХЦБ ім. Лесі Українки, 2019. – 25 с.
Даний матеріал складений з нагоди відзначення Міжнародного десятиліття зближення культур (2013-2022) згідно з резолюцією Генеральної Асамблеї ООН.
Завдяки пронизливо-емоційній пісні Джамали на Євробаченні про депортацію кримських татар 1944 року дізнався цілий світ. Але історія корінного народу Криму свідчить, що це була не перша спроба їхнього виселення з півострова.
Джерела розміщені в алфавітному порядку за прізвищами авторів та назвами публікацій. Пошук публікацій проводився за довідково-пошуковим апаратом: Херсонської ЦБ ім. Лесі Українки в АБІС ІРБІС БД «Періодика», БД «Книги» та Інтернет ресурсами.
Бібліографічна частина містить описи: книжкових, періодичних та інтернет-видань, які можна завантажити на телефон за допомогою QR-кодів і читати онлайн.
Рекомендаційний список буде корисним учням старших класів, вчителям, бібліотечним працівникам, а також всім, хто цікавиться історією, традиціями та культурною спадщиною кримськотатарського народу.
Цей матеріал також є у віртуальній виставці “Кримські татари – вчора, сьогодні і завтра…”
Завантажити
2018 рік
Форпости козацької слави : рекомендаційний список літератури до Дня Українського козацтва / Упр. культури Херсон. міськ. Ради, Херсон. ЦБ ім. Лесі Українки, ІБВ ЦБ; уклад.: І. М. Безлюдна, О. В. Смєшко; комп’ютер. верстка та оформл. О. В. Смєшко. – Херсон : ХЦБ ім. Л.Українки, 2018. – 36 с. – Текст укр., рос.
У вітчизняній історії козацтво відіграло виключну роль, справило великий вплив на формування етнічної самосвідомості, специфічних рис традиційно-побутової культури і національного характеру народу України. Сам факт його існування надихав українців на боротьбу за національну незалежність та проти феодального гноблення.
Шановні читачі, пропонуємо Вашій увазі рекомендаційний список літератури, тема якого – одна з найцікавіших і невідомих сторінок історії України та нашого краю.
Представлений матеріал є у фондах Херсонської ЦБС. Пошук публікацій проводився за довідково-пошуковим апаратом ЦБС та в АБІС ІРБІС БД «Періодика», БД «Книги» ХЦБС ім. Лесі Українки .
Бібліографічна частина містить описи книжкових видань. Видання в межах розділів розміщені в алфавітному порядку за прізвищами авторів та назвами творів чи публікацій. Матеріал частково анотований та у режимі доступу дозволяє читати матеріал безпосередньо в мережі Інтернет.
Рекомендаційний список складено на допомогу вивченню історії України, буде корисним учням старших класів, вчителям, а також всім, хто цікавиться історією рідного краю.
Завантажити 
2017 рік  
  Енергозбереження – крок до майбутнього : до Всесвітнього дня енергозбереження: рекомендаційний список літератури / Упр. культури Херсон. міськради, Херсонська ЦБС, Центральна міська бібліотека  ім. Л. Українки; інформ.- бібліогр. від.; уклад: І. М. Безлюдна, О. В. Смєшко;  комп’ютер. верстка та оформл. О. В. Смєшко. – Херсон: ХЦБ ім. Лесі Українки, 2017. –  19 с.
В рекомендаційному списку представлені книги та періодичні видання, які розповідають про способи енергозбереження та існуючі поновлювані джерела енергії та ін..
Список складається з розділів: «Вступ», «Енергонезалежність – наша спільна справа»,  «Енергоефективна Херсонщина» та «Інтернет-ресурси».
Бібліографічна частина містить описи: книжкових та періодичних видань. Документи в межах розділів розміщені в алфавітному порядку за прізвищами авторів та назвами творів чи публікацій. Книжкові видання подані в алфавітному порядку авторів і назв.
Бібліографія статей подано у хронологічному порядку.
Пошук публікацій проводився за довідково-пошуковим апаратом  ЦБС та в АБІС ІРБІС БД «Періодика», БД «Книги».
У видання використані ресурси:  АЕМУ,  Екодія – Центра екологічних ініціатив центр екологічних  та інших відкритих інтернет-джерел. Деякий матеріал у режимі доступу дозволяє читати матеріал безпосередньо в мережі Інтернет.
Видання адресоване бібліотекарям, вчителям, учням та всім, хто цікавиться  питанням, як сучасній людині, не погіршуючи рівень комфорту (присвячуючи значну частину свого життя дозвіллю, освіті, творчості, розвитку, здоров’ю і так далі), оптимізувати своє споживання енергії, економлячи при цьому корисні копалини і природні ресурси.
  “Все для жінок… і хай весь світ зачекає” : до Міжнародного жіночого дня: рекомендаційний список літератури / Херсон. ЦБ ім. Лесі Українки, ІБВ ЦБ; уклад., комп’ютер. верстка та оформл.  О. В. Смєшко. – Херсон : ХЦБ ім. Лесі Українки, 2017. –  52 с.
Рекомендаційний список літератури «Все для жінок… і хай весь світ зачекає» присвячений Міжнародному жіночому дню.
У списку вміщено інформацію що таке справжня жінка та бібліографічну частину, яка складається з таких розділів: «Кращі книги для жінок», «Книги, названі іменами жінок», «Сторінки кохання», «Фільми про жінок та для жінок», а також  «Інтернет-ресурси».
Документи в межах розділів розміщені в алфавітному порядку за прізвищами авторів. Розділ «Книги, названі іменами жінок» має алфавітний порядок імен.
Пошук  публікацій проводився за довідково-пошуковим апаратом  ЦБС та в АБІС ІРБІС БД «Книги» ХЦБС ім. Лесі Українки, а також в мережі Інтернет.
Деякий матеріал у режимі доступу дозволяє читати матеріал безпосередньо в режимі он-лайн за посиланнями.
Видання може бути цікаво читати жінкам або читанням чого вони могли б, якби захотіли, наголосити на своїй відмінності від читачів-чоловіків.
   Світ врятує слово : до Всесвітнього дня миру для письменника: рекомендаційний список літератури / Упр. культури Херсон. міськ. ради, Херсон. ЦБ ім. Лесі Українки, ІБВ ЦБ; уклад.: І. М. Безлюдна, О. В. Смєшко; комп’ютер. верстка та оформл.  О. В. Смєшко. – Херсон : ХЦБ ім. Лесі Українки, 2017. –  52 с.
Рекомендаційний список літератури «Світ врятує слово» присвячений Всесвітньому дню миру для письменника. Адже третього березня увесь книжковий світ відмічає цей день.
У списку вміщено коротку довідку з історії  свята, бібліографічну частину, яка складається з 4 розділів: «Інтим письменницької праці», «Великі майстри художнього слова», «Сучасні імена в українській літературі»  та  «Інтернет-ресурси».
Бібліографічна частина містить описи книжкових та періодичних видань. Документи в межах розділів розміщені в алфавітному порядку за прізвищами авторів та назвами творів чи публікацій.
Пошук  публікацій проводився за довідково-пошуковим апаратом  ЦБС та в АБІС ІРБІС БД «Періодика», БД «Книги» ХЦБС ім. Лесі Українки, а також в мережі Інтернет.
Деякий матеріал у режимі доступу дозволяє читати матеріал безпосередньо в режимі он-лайн за посиланнями.
Видання розраховане на учнів, вчителів, бібліотекарів а також усіх, хто не уявляє свого життя без читання літератури.
  2016 рік
  «Пізнаємо Україну разом» : рекомендаційний список літератури : до Міжнародного дня пам’ятників та історичних місць  / уклад. І. М. Безлюдна; комп’ютерна верстка та оформ. О. В. Смєшко; Херсонська ЦБС, Центральна б-ка ім. Лесі Українки, ІБВ. – Херсон, 2016. – 21 с.
   «Україна: етнокультурна мозаїка» : рекомендаційний список літератури : До Всесвітнього дня культурного  різноманіття в ім’я діалогу та розвитку / уклад.: І. М. Безлюдна, О. В. Смєшко; Херсонська ЦБС, Центральна б-ка  ім. Лесі Українки, ІБВ. – Херсон, 2016. –  20 с.
Рекомендаційний список створено з нагоди відзначення Всесвітнього дня культурного  різноманіття в ім’я діалогу та розвитку. Література у списку  згрупована у п’ять розділів.
Пошук  публікацій проводився за допомогою електронної картотеки статей в АІБС ІРБІС,  довідково-пошуковим апаратом та бібліографічними посібниками ХЦБС та  ХОУНБ ім. О. Гончара.
Бібліографічна частина містить описи: книжкових, періодичних та Інтернет-видань.
В межах розділів бібліографічні записи розміщено за алфавітом авторів та назв публікацій. Деякий матеріал у режимі доступу дозволяє читати матеріал безпосередньо в мережі Інтернет.
Рекомендаційни список літератури розрахований на широкий загал користувачів: працівників бібліотек, вчителів, учнів шкіл, а також на тих, хто цікавиться історією, культурою, культурою, літературою національних меншин, які проживають на території України, Херсонщини та за її межами.

Добір літератури завершено у квітні 2016 р.
«Волонтерство як добра воля нації» : до Міжнародного дня волонтера: довідник / уклад. І. М. Безлюдна, Я. Й. Бержествська, О. В. Смєшко; комп’ютерна верстка та оформ. О. В. Смєшко; Херсонська ЦБС, Центральна б-ка ім. Лесі Українки, інформаційно-бібліографічний відділ. – Херсон, 2016. –  28 с.
Пропонуємо довідник з високою інформаційною місткістю, який надасть змогу Вам отримати необхідну інформацію про людей, які звикли жити заради суспільного добра, намагаються своїми благородними вчинками змінити життя на краще; тих, хто заради спасіння чужого життя ризикує власним, не чекаючи за це ні моральної, ні, тим паче, матеріальної винагороди. Друга частина видання – бібліографічний список літератури «Люди доброї волі». Літературу, яку включено до списка, можна знайти у фондах ХЦБС ім. Лесі Українки.
Бібліографічна частина містить описи: книжкових та періодичних видань. Бібліографічні записи розміщено за алфавітом авторів та назв публікацій.
Пошук публікацій проводився за фондами, довідково-пошуковим апаратом та ЕБД «Періодика», ЕБД «Книги» ХЦБС ім. Лесі Українки.
Деякий матеріал у режимі доступу дозволяє читати матеріал безпосередньо в мережі Інтернет.
Інформаційне видання розраховане на молодь, старшокласників, класних керівників, вихователів, шкільних бібліотекарів та широкого кола користувачів які цікавляться волонтерською діяльністю.