“У поєднанні з природою справа людини живе вічно”
«Асканійське диво», «Рай у степу», «Райський оазис», «Маленька Африка»… Якими тільки захопленими порівняннями й епітетами не наділяють чудове творіння природи і людини, унікальний заповідний куточок на півдні України – Асканію-Нову!
У квітні цього року виповнюється 155 років від дня народження Фрідріха Едуардовича Фальц-Фейна, засновника Біосферного заповідника «Асканія-Нова» — унікального природного комплексу, що має величезну наукову й культурну цінність для всього людства.
Часто датою заснування Асканії Нова називають 1874 рік, коли 11-річному барону звели вольєри для утримання тварин. Коли ж 17- річний гімназист добре склав іспити, він отримав у власність 8 десятин землі та свої перші вольєри зі степовими тваринами. З цього часу колекція зоопарку постійно поповнювалася. З трьох основних об’єктів Асканії-Нової (зоопарк, заповідний степ і зрошуваний парк) найулюбленішим дітищем Фрідріха Едуардовича протягом усього його життя залишався зоопарк.
Із маєтностей Фальц-Фейнів фактично збереглася тільки Асканія-Нова, де продовжують їхні справи й традиції. Глибоке розуміння природних процесів і невтомна енергія, спрямована на створення природоохоронних об’єктів, «першого степового еколога», як називав Фрідріха Едуардовича професор Г.О. Кожевніков, пройшли через війни й революції, терор та приниження і знайшли своє продовження в сучасному Біосферному заповіднику.
Біосферний заповідник Асканія-Нова – це унікальний куточок природи: тут розташована єдина в Європі ділянка незораного степу. Заповідник займає площу понад 11 тис. га, примикає до лісопарку із штучними ставками та каналами, в яких мешкає безліч звірів та птахів. В Асканійському степу росте більше 400 видів трав та квітів.
Музей просто неба: тут збереглися самотні стародавні кургани, кам’яні скіфські баби, створені стародавніми творцями.
Якщо діти в Асканії-Новій із захопленням спостерігають за різноманітністю та кількістю тварин і птахів, то туристи старшого віку знаходять тут тихе місце, де можна відпочити душею. Тут можна побачити фламінго, єгипетських чорних гусаків, африканських страусів, степових орлів, золотих фазанів і інших представників пернатого царства, яке налічує понад 60 видів. У заповідному степу мирно випасаються лами, благородні олені, блакитні гну, зебри, бізони та інші парнокопитні тварини.
Завдяки віртуальній виставці, ви зможете більше дізнатися про творця першого приватного заповідника Фрідріха Фальц-Фейна та здійснити подорож по перлині Таврійського краю – Асканії-Нова.
Приємних вражень!
Вебліографія про Фрідріха Фальц-Фейна
“Королі Таврійських степів” – родина Фальц-Фейнів
Асканія-Нова – унікальний заповідник незайманого степу
Фотогалерея
Увесь матеріал, який представлений у віртуальній виставці, можна також подивитися за посиланням “Творець райського саду”: до 155-річчя від дня народження засновника заповідника «Асканія-Нова» – Фрідріха Едуардовича Фальц-Фейна: рекомендаційний список літератури.
Укладач: О. В. Смєшко, головний бібліограф інформаційно-бібліографічного відділу
Використані джерела:
Гавриленко В. С. У поєднанні з природою справа людини живе вічно: до 150-річчя від дня народж. Ф. Е. Фальц-Фейна / В.С. Гавриленко; Н.Ю. Дрогобич // Вісник Національної Академії Наук України. – 2013. – № 4. – С. 76-85. – Бібліогр. наприкінці ст. – Режим доступу: ftp://ftp.nas.gov.ua/akademperiodyka/Downloads/Visnyk_NANU/downloads/2013_04/9.pdf
Самборська О. (Olha Samborska) Фрідріх Едуардович Фальц-Фейн похований на старому кладовищі «Дванадцяти апостолів» в м. Берліні // Хата скраю: HATA SKRAJU: онлайн портал закордонних українців [офіц. сайт]. – Електрон. текст. дані. – Режим доступу: https://goo.gl/gh5cFu (дата публ. 25.12.2009). – Назва з екрана.