“Я мріяла, що в Україні мене почують…”

Квітка Цісик (Kvitka Cisyk, Kaсey) народилася 4 квітня 1953 року в містечку Квінті, недалеко від Нью-Йорка, в сім’ї Іванни і Володимира Цісиків, післявоєнних емігрантів із Західної України. У п’ять років дівчинка вже грала на скрипці. Учив її батько – відомий скрипаль.

«Я почала вчитися музиці в чотири роки, – розповідала про себе Квітка Цісик. – Думала, що буду скрипалем. Але дуже любила співати. Ще в школі виконувала соло в різних групах – стиль кантрі, джаз. Це ж Америка…»

У Квітки було рідкісне по красі колоратурне сопрано, вона закінчила Нью-Йоркську консерваторію. При цьому дівчина, невисокого зросту і дуже рухома, мала веселий характер. Ще студенткою Квітка узяла собі псевдонім Кейсі (від ініціалів КС).

У 1977 році на екрани Америки вийшов художній фільм «Ти запалив моє життя» про долю молодої співачки. Пісню в картині виконала Квітка Цісик. Цей хіт став кращою піснею року, отримав премію «Золота куля», та ще і «Оскар»! Блискучий, здавалося, був старт для співачки, що починала. Але потім трапилося непередбачене. Ігноруючи Квітку, цю ж пісню записала на пластинку дочка відомого поп-виконавця Пета Буна – Деббі Бун.

У історію американської легкої музики Цісик увійшла як «голос, який звучав найчастіше в світі». Про неї навіть зняли фільм. Квітка стала провідним виконавцем вокальних партій в численних рекламних роликах всесвітньо відомих компаній і брендів: ABC, NBC, CBS, «Макдоналдс», «Кока-кола», авіакомпаній «Дельта» і «Американські авіалінії». З 1982 року і до самої смерті вона була єдиним і незмінним голосом компанії «Форд моторс».

Її добре знали і в шоу-бізнесі. Як вокалістку Квітку навперебій запрошували джазові, поп- і рок-зірки: Роберта Флек, Карла Саймон, Майкл Болтон… Вона допомагала Квінсі Джонсу – кращому продюсерові-аранжувальнику Америки, який відкрив феномен Майкла Джексона. До речі, з майбутнім королем поп-музики Квітка часто співала в хорі.

Проте в душі Квітка завжди залишалася українкою і сумувала по своїй етнічній батьківщині. Постійно випробовувала потребу щось зробити для неї. «Я всім розповідала, яка в Україні красива, мелодійна музика і народ співучий. Але не було жодного запису, зробленого на професійному рівні. І я зрозуміла, що повинна записати українські пісні. Не тільки для своїх пріятелей – для всіх українців. Це був би такий подарунок. Я мріяла, що в Україні мене почують…»

Варто подякувати чоловікам Квітки Цісик за створення україномовних альбомів. Обидва були музикантами: перший чоловік – композитор-аранжувальник Джек Корнер, другий, – інженер звукозапису Едвард Раковіч. Диск «Квітка» був записаний в 1980 році, а «Два кольори» в 1989-му.  Виконання Квітки Цісик бездоганне: жодної фальшивої ноти, жодного невдалого вокального прийому, форсованого звуку або невиправданої змістом зміни настрою. Просто спів, який бере за душу.

Квітка Цисик разом з мамою відвідала Україну лише раз, в 1983 році. Її пісні тоді були заборонені в Радянському Союзі. Тільки в середині 90-х голос співачки зазвучав у вітчизняному ефірі. Чому ж на смерть Квітки Цісик так мляво і байдуже відреагувала країна, яку вона так гаряче любила? Може, тому, що задушевний голос співачки не міг пробитися до земляків крізь шквальний рев естради 90-х. Її пісні ніколи не підсилювала могутня техніка, не супроводжував оглушливий оркестр, Квітка жодного разу не співала під фонограму. Пісня лилася з душі, яка через океан говорила з Україною…

Звідки ж у співачки, яка народилася в самому серці Америки, одружилася з американцем і сповідувала тамтешній спосіб життя, стільки українського? Можливо, віртуальна виставка допоможе відшукати відповідь. …

Квітка Цісик в Інтернет-мережі

 

Квітка на сторінках періодики

 
Увесь матеріал,  який представлений у віртуальній виставці, можна також подивитися за посиланням “Незабутня квітка України”: до 65-річчя від дня народження американської співачки українського походження: біобібліографічний довідник.

Завантажити довідник (1536Мб)

Укладач: О. В. Смєшко, головний бібліограф інформаційно-бібліографічного відділу

Використані джерела:

Козак Л. «Я мріяла, що в Україні мене почують…» [Електронний ресурс] / Лариса Козак // Інститут післядипломної педагогічної освіти ім. Б. Грінченко : [веб-сайт]. – URL: http://zaxid.net/news/showNews.do?ya_mriyala_shho_v_ukrayini_mene_pochuyut&objectId=1280275  – Таким було бажання американки, відомої солістки і бек-вокалістки Кейсі, але українки Квітки Цісик. Про феномен, два творчі шляхи видатної співачки та їх рецепцію по різні сторони океану.

Газета “Галичина”
Газета “День”
Газета “Дзеркало тижня”
Газета “Львівська газета”
Газета “Слово Просвіти”
Газета “Україна молода”
Газета “Урядовий кур’єр”

Сайт “Золотий Фонд української естради”