ДИТЯЧА МІСЬКА БІБЛІОТЕКА-ФІЛІЯ № 4

Херсонська дитяча бібліотека №4 одна із перших бібліотек в м. Херсоні.

Заснована:  березень 1948

Розташована за адресою: (73003), вул. Потьомкінська, буд. 88-А.

Телефон:  22-59-60

Бібліотечний фонд:  34800 примірників документів.

Структура бібліотеки:  абонемент  обслуговування  учнів 1- 4 кл., читальна зала для учнів 

1 – 4 кл. , 5 – 9 кл, абонемент  обслуговування  учнів для  5 – 6 кл., 7 – 9 кл. , Інтернет- центр,  методико–інформаційна служба

emailbibliotekacbsdb@gmail.com

Для читачів бібліотека відкрилась 15 березня 1948 р. в приміщенні Херсонської середньої школи № 7 міським відділом культурно-просвітницької роботи була назначена завідуючою Кашулевська Лідія Семенівна. Працювала вона по січень 1950 р.

Продовжила роботу завідуючою Жиболда Ліна Павлівна, але працювала вона не довго, тільки рік. Потім перейшла працювати бібліотекарем.

З 1951 по 1967 рік завідуючою, а в період централізації заступником директора по роботі з дітьми була призначена Гаран Г.І.

Декілька слів про книжкові фонди. На кінець 1948 року книжковий фонд нараховував 2,4 тисячі примірників, із них суспільно-політичної 118 екз., природознавчої — 98 екз., на той період послугами бібліотеки користувались 762 читача, котрим було видано 16 тисяч 764 екз. книг.

З перших днів свого існування бібліотека розгорнула роботу по вихованню підростаючого покоління.

За три роки свого існування бібліотека використовувала різні форми і методи бібліотечної роботи, удосконалювала і покращувала свою діяльність. На даним період досягла значних успіхів.

Починаючи з 1980 року книжковий фонд зростав. Значно підвищувався фонд суспільно-політичної тематики.

Зміни в політиці привели до різкого зросту цін на книжкову продукцію, а кошти на комплектування фонду практично були зменшені в 2-3 рази. Починаючи з 90-х років фонди почались зменшуватись. Застаріла списувалась, а нова література практично не поступала.

Всі ці фактори привели до погіршення стану книжкового фонду та до значного зниження матеріально – технічного стану бібліотеки.

В 1960 році бібліотека одержала нове приміщення по вул. Київській в приватному секторі, і також продовжувала обслуговувати читачів шкіл №7 та №35.

В 1982 році Центральна дитяча бібліотека була переведена в район ХБК на пр. Текстильників, 9 де знаходилась до 1998 р.

Новий район дозволив нам поглибити координаційну роботу з позашкільними дитячими установами. В тісному контакті з Дніпровським будинком піонерів, ООП № 7, кінотеатром „Супутник”, дитячим кафе „Золотий ключик” проводяться масові заходи. Спільно з ними відкривачем неділю книги, а також неділю музики.

Декілька слів про фонд бібліотеки. Він універсального характеру. Щорічно поповнюється новими надходженнями. Це періодичні видання, книги, та кінофотофоно матеріали.

Попит читачів зростає з кожним роком. Змінюється шкільна література, вводяться в курси шкільних програм нові автори, які відсутні в фондах бібліотеки. Зростає більше читацьких потреб на літературу ВСО, та МБА. Активніше використовуються тематичні підбірки, майже в тричі виростають індивідуальні замовлення. Колектив бібліотеки докладає багато зусиль, щоб звернувшись з запитом він не залишився не виконаним.

В останній час бібліотека приділяє велику увагу індивідуальній роботі, вивченню читацьких Інтересів, керівництву їх читанням. В практику роботи, ввійшли такі форми як „Захист читацького формуляру”, читацькі конференції „Що я прочитав за рік”, „Мій читацький щоденник “, „Рекомендують твої ровесники”, „Що найбільше цікавить?”.

При бібліотеці для учнів 6 класів працює клуб за інтересом „Умілі руки”. Він об’єднав дітей, які вміють майструвати, вишивати, ліпити і т.д. Для членів клубу проводиться 8-9 занять на рік.

Форми роботи самі різноманітні. Тут поєднується індивідуальна і масова робота. Це допомагає дітям поглибити інтерес в вивчені літератури. „Без творчої праці, створювати красу, без казки, фантазії, гри і музики не можливо уявити собі читання, як одну із сфер духовного життя”. І ми не мислимо собі дитячої бібліотеки без творчості самих дітей, наших читачів.

Зараз бібліотека приділяє велику увагу на довідково-бібліографічну, та індивідуальну роботу.

Без доброго довідкового апарату вести цю роботу зовсім нелегко. В нашій бібліотеці ведуться каталоги: алфавітний, систематичний, нотних і кіно-фотофоно матеріалів, для керівників дитячого читання, картотеки: систематична картотека статей, краєзнавча. За допомогою цього ми можемо легко виконувати довідки.

У 90 роки відбулись значні соціально-політичні та економічні зміни в суспільстві, що позначились на розвитку культури та освіти.

З’явились навчальні заклади нового типу, ліцеї, приватні школи, гімназії, нові дошкільні заклади.

Було переглянуто та перебудовано більшість напрямків в діяльності ЦДБ, з урахуванням нового законодавства про культуру, та національної програми „Діти України”.

Рішенням міськвиконкому в грудні 1997 р. ЦДБ було виділено приміщення дитячого садка ХСПО, по вул. Карла Маркса, 87а. Місцева влада виділила кошти на реконструкцію колишнього приміщення дитячого садка та придбання меблі для бібліотеки. З одержанням нового приміщення з’явилась можливість відкрити читальні зали для дошкільнят та учнів 1-4 класів; зал для проведення масових заходів; та кімнати для відпочинку

Сталися зміни не тільки в структурі бібліотеки, було розширено штат стало 13 штатних одиниць бібліотечних працівників проти 9 одиниць в старому приміщені бібліотеки.

Свій 50-ричний ювілей (жовтень 1998 р.) бібліотека зустріла в новому приміщенні в просторому двоповерховому будинку з красиво оформленими читальними залами (для учнів 1-4 кл., 5-9 кл.) та абонементами для усіх вікових категорій користувачів.

В бібліотеці з’явилися всі можливості для розширення кола бібліотечних послуг .

У бібліотеці працюють творчі об’єднання читачів: театр книги ,,Ровесник”(5-9кл.) театр ляльок „Буратіно” (5-6кл.) та група за інтересами „Умілі рученята” 1-3 кл. В масові роботі перевагу віддано діалоговим та ігровим формам роботи, які найбільш ефективні в розвитку дітей.

Книжкові вистави також оформлюються в ігровій, або діалоговій формі зі зворотним зв’язком.

Особлива увага приділяється індивідуальній роботі з читачами. На пріоритетному обслуговувані знаходяться обдаровані діти, а також діти із соціально-незахищених верств населення (діти-інваліди, діти-сироти, діти з багатодітних сімей). Стало традиційним проведення загальноміських благодійних заходів для дітей-інвалідів (До міжнародного Дня захисту дітей та Дня Святого Миколая).

Постійно проводиться робота по довідково-бібліографічному та інформаційному обслуговуванню, формуванню інформаційної культури школярів.

Активно використовуються у ЦДБ бібліографічні уроки з використанням активних методів навчання (бібліографічні ігри, лото, турніри, КВК).

У 90-ті роки методичну роботу було переорієнтовано на надання консультативно-методичної та практичної допомоги БФ ЦДБ, які обслуговують дітей за їх замовленням. В системі підвищення кваліфікації слід виділити суттєве збагачення змісту, та формі навчання бібліотечних працівників, які обслуговують дітей в ЦДБ. Це семінари-практикуми, дні керівника, бібліотечні ліцеї, творчі майстерні, методичні тренінги.

Новим підходом у методичній роботі ЦДБ є надання пріоритету цільовим комплексним програмам.

Розроблена довгострокова програма (2002-2004) „Твори добро”, яка передбачає об’єднання дітей з обмеженими можливостями та інтеграції їх в житті суспільства. Удосконаленню підвищення кваліфікації всіх категорій бібліотечних працівників в ЦДБ сприяє програма „Безперервної освіти бібліотечних кадрів Херсонської ЦБС 2002-2005 рр” у реалізації якої також бере участь ЦДБ.

Вже не один рік змістовно працювала „Бібліотечна приймальня” для працівників шкільних бібліотек міста, в підготовці та проведенні якої беруть участь працівники ЦДБ.

Засідання проводяться у формі дискусій, обговорень, тренінгів.

Широко впровадження набули різноманітні конкурси. На кращу книжкову виставу, „На кращу емблему-рекламу”, „На кращий бібліографічний огляд краєзнавчої тематики” і т.д.

Значно розширилися зв’язки ЦДБ з засобами масової інформації. Щорічно працівниками ЦДБ поширюється кращий досвід на сторінках місцевої преси, радіо, телебачення, таврійського регіонального альманаху „Бібліопартнер”. Професійний журнал „Світ дитячих бібліотек” у 2003 році розповсюдив досвід ЦДБ м. Херсона з питань організації роботи з творчо-обдарованими читачами в театрі книги „Ровесник”.

Формування бібліотечних фондів ЦДБ є найбільш проблемним питанням. Головним чином із-за недостатнього фінансування, порушується державна система книгопостачання.

Якщо у 80-ті роки до бібліотеки щорічно надходило 2-2.5 тисячі примірників, то у 90-ті ці показники становили від 400 до 600 примірників. У 2002 р. кількість бібліотечного фонду ЦДБ налічувала 30672 примірника. Бібліотека обслужила 4882 користувача видала їм 96803 примірників, зареєструвала відвідувань 31584.

ЦДБ активно використовує засоби фандрейзингу в своїй діяльності.

Бібліотечні працівники розширюють поле пошуку позабюджетного фінансування, шукають спонсорів на придбання книг, проведення благодійних масових заходів.

Розуміючи, що додаткове фінансування бібліотеки залежить від місцевих органів управління, різних підприємств і організації працівників бібліотеки часті гості у міськвиконкому, суворовському райвиконкому та різних підприємств міста.

Більше 20 років свого життя віддала бібліотечній справі заступник директора ЦБС про роботі з дітьми Сердюк Г.В., яка очолює ЦДБ з 1984 р., Галина Вікторівна являється ініціатором багатьох починань. її енергійність, працьовитість, уміння бачити перспективу завжди надихають колектив на нові творчі здобутки.

Багато років присвятили благодійній справі служіння книги та читачам співробітники ЦДБ: Тукач К.М. (1971), Червона Т.Ц1978), Кондратьєва І.М. (1985)іКострубЕ.А. (1989).

Їх досвід та творчі доробки використовує молоде покоління бібліотекарів: Ларіонова Т.Ю., Мірошниченко С.І., Смирнова І.О., Гладка І.0