До 30-річчя Незалежності України

Напередодні 30-річчя Незалежності нам, міським бібліотекарям Херсона, хотілося б згадати власну історію. Адже Херсонська централізована бібліотечна система пройшла ці десятиліття разом з усім суспільством: вона постала за 15 років до проголошення Акту про незалежність України, її працівники разом з усіма голосували на історичному референдумі 1 грудня 1991 року, і от ми зустрічаємо уже 30-ту річницю державної самостійності України. Отже, згадаємо…

Наказом №7 від 20 жовтня 1976 року по відділу культури Херсонського міського виконавчого комітету в місті була проведена централізація масових бібліотек. На той час мережа бібліотек міста складала 29 книгозбірень: 14 міських, 4 селищних, 3 сільських, 8 дитячих та мала загалом 76672 читачі (а книжкові фонди усіх книгозбірень разом нараховували 680 121 примірник друкованих видань). При цьому книжковий фонд Центральної бібліотеки мав 107534 примірники, а кількість її читачів сягнула 7312, з них 2390 складало юнацтво.

У 1982 році Центральна бібліотека переселилася в спеціально збудоване приміщення у будинку на вулиці, що зраз носить ім’я Потьомкінської, де вона знаходиться й дотепер. Тут книгозбірня розгорнула дорослий та юнацький абонементи, читальні та інформаційний зали; інформаційно-бібліографічний відділ, відділи комплектування і обробки літератури, організації та використання єдиного фонду, організаційно-методичний відділ.

Через рік після переселення бібліотеки до нового приміщення “Наддніпрянська правда” писала: “Книжковий фонд бібліотеки вже перевищує 120 тисяч томів, відвідує бібліотеку 8000 читачів. Окреме просторе приміщення займає книгосховище звідки усім бібліотекам-філіям видаються у тимчасове користування книги, що є в одному екземплярі. В бібліотеці створені умови для роботи по підвищенню професійної майстерності бібліотекарів обласного центру, вивчення нових ефективних методів праці, запозичення передового досвіду”.

У ті роки перед бібліотекою постали нові завдання, спрямовані на покращання якості бібліотечного обслуговування читачів. Основна увага приділялася покращанню індивідуальної роботи з читачами. В практиці спілкування бібліотекаря й читача виникли бесіди-діалоги, диспути, дискусії, особливо на абонементах, та інші дискусійні форми роботи.

І наприкінці 1980-х усі дискусії точилися про одне: яка доля чекає на СРСР і чи варто Україні виходити з його складу. І в цих дискусіях серед херсонців, як і серед усіх українців, утверджувалася переконаність: не лише варто, але й необхідно…

До Дня Незалежності запрошуємо прийняти участь у віртуальному квесті «Україна, якої ти не знаєш – СПРОСТОВУЙ!». Вибір переможця серед учасників відбудеться шляхом Генератора випадкових чисел. 

Продовжуємо згадувати етапи великого шляху, який ми разом пройшли за 30 років Незалежності! Становлення у 90-ті роки української державності внесло свої корективи в організацію та напрямки діяльності бібліотек. Більше уваги тут стали приділяти роботі, спрямованій на відродження історичної та культурної спадщини України та її народу, збереження і розвиток національної гідності, знайомство читачів з кращими творами художньої та публіцистичної літератури, які раніше з відомих причин були “загублені” або “забуті” в Україні.
В 1993 році Центральна бібліотека ім. Лесі Українки обслуговувала 4 500 читачів, із них 2 100 дітей та юнацтва. Кількість виданих за рік книг перевищила 780 000 примірників. Зменшення кількості читачів, порівняно з попередніми роками, було зумовлене тривалим ремонтом (що тривав близько трьох років): ні Відділ обслуговування ЦБ ім. Лесі Українки, ні Херсонська ЦБ Юнацький відділ не могли в цей час на повну силу обслуговувати читачів. Кількість бібліотек, що входили до Херсонської централізованої бібліотечної системи, тим часом зросла в 1993 році до 34: 14 міських для дорослих, 8 – для дітей, 5 селищних та 6 сільських.
Вагому роль починає відігравати Організаційно-методичний відділ Херсонської ЦБС – координаційний центр бібліотек міста. В 1990-х роках надання методичної допомоги здійснювалось за конкретними заявками бібліотек-філій, на підставі анкетування працівників бібліотек.
В діяльність бібліотек успішно впроваджувались елементи соціологічної дослідницької діяльності.
В 1990-ті роки Центральна бібліотека стала ініціатором проведення експерименту, пов’язаного з переходом на нові форми обліку бібліотечного фонду з метою його кращої збереженості. Результати експерименту були позитивними, тож досвід херсонський досвід був рекомендований до впровадження у всіх централізованих бібліотечних системах області.
Творчий процес тривав і в інших бібліотеках системи. Наприклад, на базі Бібліотека – філія сімейного читання 1 було створено бібліотеку сімейного читання. Її книжковий фонд та діяльність були організовані так, щоб задовольнити запити всіх членів родини – юних, дорослих, літніх. Херсонська ЦБС Бібліотека-філія 3 в цей час організовує свою роботу як бібліотека – виставковий зал. Спільними зусиллями співробітників філії та методистів Центральної бібліотеки стало можливим демонструвати в бібліотеці не лише книжкові виставки, але й твори живопису, колекції з приватних зібрань філателістів, майстрів прикладного мистецтва.
Попри суворі реалії 1990-х років, бібліотеки розвивалися та розширювалися, зростаючи разом зі своєю державою.

“Незалежна Україна — обличчя епохи”. Таку назву носить віртуальна виставка інформаційно-бібліографічного відділу Херсонської централізованої бібліотечної системи, яку ми пропонуємо до вашої уваги.
Наші креативні бібліографи зібрали тут і історичні світлини, і ключові документи епохи, і цікаві інтернет-ресурси, і, звичайно ж, необхідні для розуміння сучасного українства книги. Насолоджуймося!

Посилання: https://bibliografkherson.medium.com/70416cf872d1

Напередодні Дня Незалежності в книгозбірнях Херсонської централізованої бібліотечної системи розпочинається онлайн-марафон, ініційований нашим креативним Інтернет-центром.
Бібліотеки щодня ділитимуться відеоматеріалами про своє бачення української незалежності, міркуваннями про її тридцятирічний шлях та кадрами святкувань у власних залах.
Починаємо з Комишанської бібліотеки-філії!

Не можемо не поділитися відео чудового святкування, що його організували наші книгозбірні в районі Корабел.

Незламна! Незалежна! Так назвали у Бібліотеці для дітей № 17 книжкову виставку з нагоди Дня Незалежності України.

Бібліотеки йдуть до людей! Напередодні Дня Незалежності України Бібліотека № 23 ім. Івана Багряного розгорнула на проспекті Текстильників тематичну книжкову виставку.

Завжди радіємо, коли є нагода зібрати в наших залах херсонців! Ветерани праці, про трудову звитягу яких ми так часто забуваємо, мали змогу провести своє невелике святкування в залах Центральної бібліотеки ім. Лесі Українки.
Зворушливі вітання від керівника Корабельної районної ради Наталії Чорненької, бібліотекарів та вокальної студії “Сузір’я”; зворушлива атмосфера поваги та єдності…
Ми переконані: шанувати літніх херсонців, які свого часу так багато зробили для розбудови нашого міста, надзвичайно важливо!

Продовжуємо працювати на вулицях, нагадуючи херсонцям про значення Дня Незалежності! Бібліотека-філія 19 Херсон охопила своїми акціями Шуменський мікрорайон.

Громадяни, що змінюють країну… Так без перебільшення можна назвати гостей Центральної бібліотеки ім. Лесі Українки, які зібралися сьогодні в її гостинних залах. Адже це не просто знані у нашому місті херсонці, а послідовні борці за утвердження суверенітету Української держави та розвиток рідної Херсонщини.
Тож сьогодні наші читачі спілкувалися з…
🖋️ Максимом Негровим – учасником Революції гідності та ветераном війни на Сході України,
🖋️ Юрієм Рожковим – депутатом Херсонської міської ради, очільником постійної комісії з питань ЖКГ,
🖋️ Вадимом Яровим – доцентом Херсонського державного університету, відповідальним секретарем регіонального осередку Національної спілки краєзнавців України,
🖋️ Галиною Бокшань – кандидатом філологічних наук, поеткою, лауреатом Гран-прі IV Міського конкурсу літературної творчості ім. Миколи Братана,
🖋️ Іриною Ханіковою – головою Правління Херсонської обласної організації підтримки дітей з синдромом Дауна та їх сімей “Сонячні діти Херсонщини”,
🖋️ Тетяною Михайловою – заступником голови Правління ГО “Сонячні діти Херсонщини”, керівником Інклюзивної театральної студії “Світло в тобі” та учасниками студії.
Цікаві гості з різним життєвим досвідом, власним поглядом на проблеми рідного краю і шляхи їхнього вирішення… Саме такі зустрічі якнайбільше демонструють нам нашу єдність у різноманітті і розуміння: спільними зусиллями ми здатні зробити надзвичайно багато!
А повний стрім події ви можете переглянути на сторінці Відділ обслуговування ЦБ ім. Лесі Українки!

До 30-тої річниці Незалежності України молоді Юнацьким відділом Херсонської ЦБ ім.Лесі Українки представлено книжкову виставку «30 років – 30 кроків» і рекомендаційний список літератури з 30 книг, які відтворюють шлях становлення та розвитку України від 1991 до 2021 року.

Насичений захід відбувся 19 серпня 2021 року в Центральній бібліотеці ім. Лесі Українки! Херсонці спілкувалися зі своїми активними співгромадянами, які щодня змінюють країну у своїх сферах діяльності. Але напередодні свята ми передусім хотіли б поділитися відео виконання пісні “Як у нас на Україні…”. Адже День Незалежності — це радісне свято! Співає Катерина Саксаганська.

Напередодні Дня Незалежності в книгозбірнях Херсонської централізованої бібліотечної системи триває онлайн-марафон, ініційований нашим креативним Інтернет-центром.
Бібліотеки діляться відеоматеріалами про своє бачення української незалежності, міркуваннями про її тридцятирічний шлях та кадрами святкувань у власних залах.
Продовжуємо марафон разом зі Степанівська сільська бібліотека-філія!

Разом переглядаємо світлини 30-річної давнини і згадуємо події, що допомогли Україні стати незалежною державою.
Херсон в дні заколоту “ГКЧП”. Світлина Леонтія Ольховського.
Громадянська солідарність українців, а серед них і херсонців, що рішуче відмовилися від реставрації тоталітаризму, була ключовим чинником прийняття Верховною Радою України Акту проголошення незалежності.

В Дитяча бібліотека 22, Херсонська ЦБС активно готуються до відзначення Дня державного прапора України!

Напередодні Дня Незалежності в книгозбірнях Херсонської централізованої бібліотечної системи триває онлайн-марафон, ініційований нашим креативним Інтернет-центром.
Бібліотеки діляться відеоматеріалами про своє бачення української незалежності, міркуваннями про її тридцятирічний шлях та кадрами святкувань у власних залах.
Продовжуємо марафон разом з Бібліотекою № 6!

Ось ми і підбили підсумки веб-квесту “Україна, якої ти не знаєш – СПРОСТОВУЙ!”, організованого нашим креативним Інтернет-центром.
В нас було 35 учасників, які правильно відповіли на запитання онлайн, трохи менше десяти з них, хто наважився відвідати фінал, і один заслужений переможець, обраний серед присутніх непідкупним рандомом.
Відтак пам’ятна монета з нагоди Дня Незалежності України знайшла свого власника, але й усі інші учасники веб-квесту отримали свої символічні нагороди.
Найголовніше ж, що кожен, хто зважився пройти веб-квест, актуалізував свої знання з історії України та української літератури і переконався: ці знання важливі і корисні!

23 серпня – День Державного Прапора України

24 серпня – День Незалежності України

Миттєвості святкування Дня Незалежності в міських бібліотеках… Не можемо не поділитися!

Акція “30 років Незалежності” пройшла у Відділ обслуговування ЦБ ім. Лесі Українки. Під час якої всі охочі залишали свої привітання та найщиріщі побажання миру, добра та злагоди для країни.
З Днем Незалежності, наша Україно!