Історична довідка

library-entrenceІсторія Центральної міської бібліотеки імені Лесі Українки налічує понад 40 років. Протягом всього часу свого існування міська книгозбірня була і є центром культури, дозвілля, джерелом знань та натхнення багатьох херсонців. Та обставина, що бібліотека носить ім’я Лесі Українки, відбиває одну із особистостей її діяльності.

У 1971 році в зв’язку зі 100-літнім ювілеєм Лесі Українки за клопотанням колективу Центральної міської бібліотеки закладу було присвоєно ім’я славетної української поетеси.

В 1973 році за змістовну роботу і високі виробничі показники обласна Рада з питань культурного будівництва, обласне управління культури і президія обкому профспілки працівників культури присвоїли бібліотеці звання “Бібліотека відмінної роботи”, на підставі наказу міськвиконкому №59 від 09.09.1976.

В 1976 році було проведено централізацію мережі державних масових бібліотек м. Херсона. Відділи Центральної бібліотеки у відповідності до своїх функцій організовували і спрямовували діяльність системи в цілому, здійснювали централізоване комплектування, облік і обробку літератури, вели центральний довідково – бібліографічний апарат, оперативно забезпечували всіх читачів міста літературою та інформацією, організовували комплексну пропаганду книги, координували масову роботу з філіями централізованої бібліотечної системи. Центральна бібліотека стала крупним осередком культури у місті.

В 1993 році Центральна бібліотека обслуговувала 4,5 тис. читачів, із них 2100 дітей та юнацтва.

З початку 90-х років Центральна міська бібліотека імені Лесі Українки формується як міський інформаційно-просвітницький, дозвіллєвий культурний центр міста. Переживши тяжку фінансову скруту 90-х років, поступово зростає кількість щорічних нових надходжень до ЦБ.

У 2001 році зроблені перші кроки до комп’ютеризації. За допомогою спонсорів і міської влади придбано 6 комп’ютерів, сканер, принтер, факс, модем, ксерокс. З метою надання якісної достовірної інформації розроблені 2 програми розвитку ЦБ: створення Публічного регіонального центру інформації “Влада – бібліотека – населення” та організація Інтернет-центру при ЦБ. Випущені перші буклети про діяльність ЦБ.

На зламі тисячоліть виникла необхідність змінити методику і форми інформаційної роботи. Молодь все більше потребує інформації, тому з 2002 року у відділі починає діяти Молодіжна інформаційно-консультативна служба.

З 1992 року працює клуб “Надвечір’я” – для людей похилого віку.
Теми зустрічей різноманітні: нетрадиційні методи лікування, улюблені заняття, соціальний захист пенсіонерів, театральні зустрічі.

Протягом 90-х рр. при Центральній бібліотеці діє літературно-культурологічний клуб “Вулик”. Молоді літератори, студенти та молодь Херсонщини спілкуються, визначають теми дискусій культурологічного напрямку.

На початку XXI тисячоліття колектив Центральної бібліотеки вступає високопрофесійним, творчо налаштованим, що будує стратегію своєї діяльності на розвиток підняття іміджу ЦБ – як культурно-просвітницького, інформаційного центру міста.

З 2000 року заслуговують на особливу увагу програми бібліотечної діяльності, за якими були зроблені перші кроки до автоматизаці їбібліотечних процесів «Інтернет: бібліотека без кордонів», «Влада – бібліотека – громада». Діяльність Центральної бібліотеки у 2001-2014 рр. була спрямована на формування в бібліотеках міста соціально-культурного середовища, в якому успішно здійснюються інформаційні та духовні функції, вплив на загальне підвищення культурного рівня мешканців міста; створення в стінах книгозбірень сприятливих умов для виявлення здібностей громади; сприяння соціальній стабільності та економічному зростанню місцевої громади. Бібліотечна мережа складається з 34 бібліотек-філій, за рік обслуговується 89000 користувачів, книговидача складає 1610000 екземплярів книг.

З 2012 року запроваджена робота «Університету третього віку» з метою сприяння позитивному ставленню людей похилого віку до інформаційних процесів у суспільстві, до комп’ютера та роботи з ним.

Незважаючи на складнощі нашого сьогодення, мешканці міста тягнуться до культури, книги. Міська центральна бібліотека імені Лесі Українки завжди рада своїм читачам.

Долаючи труднощі, прокладаючи шляхи до взаєморозуміння до влади, читачів, колектив бібліотеки працює творчо й натхненно, націлений на втілення в життя нових планів і програм цікавих для мешканців міста.