“Люди з особливими потребами: інше звучання життя”

В наш час досить актуальним є питання проблем людей з особливими потребами. Про це свідчать: газети, телебачення, законодавчі документи. Розглянувши сьогодення людей з особливими потребами в Україні, на жаль, доводиться констатувати недостатню кількість установ, які б вели роботу з надання соціально-психологічної, медичної, юридичної, освітньої, економічної підтримки.

Люди з особливими потребами в Україні мають обмежений доступ до інформації. Свої можливості найповніше вони можуть реалізувати у великих містах і, у поодиноких випадках, через власні комп’ютери, підключені до Інтернету. Це свідчення несправедливого ставлення суспільства до таких людей й існування бар’єру для їхньої соціальної активності. Тому одним із важливих напрямків роботи бібліотек області має стати бібліотечно-інформаційне обслуговування людей з особливими потребами, забезпечення їм вільного доступу до інформації, реалізації їх прав як на загальне обслуговування, так і на окремі інформаційні послуги.

Маємо надію, що надані матеріали цієї віртуальної виставки – законодавча база, матеріали з фахових, періодичних видань, часописів близького зарубіжжя, сайти за цією тематикою та довідник – зацікавлять не тільки професіоналів з бібліотечної справи для поглибленого вивчення цієї теми, але й пересічних громадян.

Нормативно-правові акти щодо сфери соціальної захищеності людей з особливими потребами Спеціальні документи правового поля України, їх перелік, зміст та тлумачення щодо соціальної захищеності людей з особливими потребами.
Професійна допомога публічних бібліотек України по організації обслуговування громадян з особливими потребами Блок містить матеріали регіональних книгозбірень України в яких висвітлено – досвід роботи, фахові методичні рекомендації щодо забезпечення інформаційних, соціокультурних, дозвіллєвих потреб користувачів із вадами здоров’я; представлено інформаційні продукти по даній темі  за матеріалами фахових видань та Інтернет-ресурсів.
Теоретичні та практичні основи організації бібліотечного обслуговування людей з особливими потребами (досвід України) До даного блоку відносяться статті, присвячені теоретичним аспектам проблеми обслуговування людей з особливими потребами у публічних бібліотеках  України і підходам щодо їх вирішення; висвітлено досвід роботи книгозбірень та перспективи їх розвитку  у забезпеченні користувачів цієї категорії сучасним комплексом бібліотечних послуг.
Онлайн ресурси для людей з особливими потребами Загальні
Для людей з вадами зору

Для людей з вадами слуху
Для людей з вадами опорно-рухового апарату
Для людей з вадами мовлення
Сайти для батьків, які виховують дітей з особливими потребами
Соціальна ініціатива міста Херсона щодо людей з особливими потребами Представлені громадські організації, установи, діяльність яких спрямована на вирішення суспільно важливих завдань щодо людей з особливими потребами.
Особливі потреби особливих людей: довідник до Міжнародного дня людей з обмеженими можливостями Пропонується довідник, який завдяки таким розділам як: «Тема людей з інвалідністю в сучасній українській літературі», «Книги, які допомагають жити»: література про людей з обмеженими можливостями здоров’я, «Спільнота Лярш: пізнати себе і дари людей з особливими потребами», «Навчи своє серце добру!»: література на допомогу обслуговуванню соціально незахищених груп населення та «Кожен має знайти своє місце у цьому світі і може сподіватись на розуміння оточення»: фільми про особливих людей допоможе осмислити, пояснити, поглибити звичайним пересічним людям морально-етичні та психологічні аспекти проблем адаптації та реабілітації у суспільстві людей з особливими потребами, адже кожен має знайти своє місце у цьому світі і може сподіватись на розуміння оточення.
Скачати (2148 Мб)

 Укладачі: І. М. Безлюдна, завідуюча інформаційно-бібліографічним відділом;
О. В. Смєшко, головний бібліограф інформаційно-бібліографічного відділу;
комп’ютерна верстка та оформлення: О. В. Смєшко

Використані джерела для виставки:

Видавництво Старого Лева: сайт. – URL: https://starylev.com.ua/club/article/tema-lyudey-z-invalidnistyu-v-suchasniy-ukrayinskiy-literaturi
Вчитись ніколи не пізно: блог. – URL: http://olenaprociv.blogspot.com/2011/03/blog-post_14.html
Клуб працівників спеціальної освіти: сайт. – URL: http://www.krok.org.ua/rod-ukr.php
Криворізька загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів №93: сайт. – URL: http://school93.dnepredu.com/uk/site/korisni-saiti-dlya-batkiv.html
Науково-методичний центр інклюзивної освіти: сайт присвячений інклюзивній та спеціальній освіті. – URL: http://nmcio.ippo.kubg.edu.ua/?page_id=87
Сарненська централізована система публічно-шкільних бібліотек: сайт. – URL: http://lib.sowa.com.ua/LEAP/LEAP-pp.htm
Ти не один: сайт знайомств для людей з обмеженими фізичними можливостями. – URL: http://lib.sowa.com.ua/LEAP/znaemctva.htm